اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ورود

اکنون ثبت نام کنید

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Vim ترسناک نیست‌!

Vim ترسناک نیست‌!

گاهی اوقات چیزهایی که نمی شناسیم می توانند باعث ترس شوند و معمولا با مقاومت ما روبرو می شوند. Vim هم از این قاعده مستثنی نیست.
کسانی که از این ادیتور استفاده نمی کنند گمان می کنند که نیازی به این برنامه ندارند و نمی خواهند که موقعیت راحت فعلی خود را ترک کنند. آن ها فکر می کنند که یادگیری Vim زمان زیادی را از آن ها خواهد گرفت و در انتها نیز تغییر زیادی را ایجاد نخواهد کرد.
در این مقاله ما به بررسی دلیل استفاده از این ویرایش کننده متن و همچنین منابع مناسب برای یادگیری آن می پردازیم.

چرا شما باید Vim را یاد بگیرید؟

یادگیری Vim

استفاده از  Vim یکی از بهترین تصمیمات من به هنگام برنامه نویسی بود. لوکاس اُمان

عدم نیاز به موس

عدم نیاز به موس

در Vim شما میانبر های بیشماری برای دسترسی به کُد و فایل های مورد نظرتان دارید که باعث می شوند نیاز شما به موس تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا کند، در نتیجه نیازی به جابه جایی انگشتان از روی کیبورد به موس نیست و باعث افزایش تمرکز و سرعت شما خواهد شد.

دستور های بسیار قوی

لیست دستور هایی که شما می توانید در Vim استفاده نمایید بسیار طولانی است، که البته یادگیری همه آنان  الزامی نیست. شما می توانید با تعداد بسیار محدودی کار خود را شروع نمایید و سعی کنید در طول مسیر روی  دستور های بیشتری تسلط پیدا کنید. Vim به قدری گسترده است که شما می توانید پس از سال ها کار با آن باز هم چیز های جدیدی یاد بگیرید.

شخصی سازی

تنظیمات زیادی وجود دارند و این تنظیمات می توانند بر اساس علایق خود شما نیز تغییر کنند همچنین پوسته ها و تم های بسیاری برای تغییر ظاهر Vim وجود دارند. علاوه بر این پلاگین های بیشماری برای افزایش قدرت این ویرایش کننده متن در دسترس هستند که قدرت Vim را حتی بیشتر از IDE های پیشرفته می کنند.

شباهت به بازی جذاب

مانند یک بازی

وقتی که شما بازی جذابی را شروع می کنید فقط به خاطر این که مراحل بازی دشوار است عقب نشینی نمی کنید!
شما بازی را ادامه خواهید داد چرا که برای شما لذت بخش است. کار با Vim نیز شباهت بسیاری به این قضیه دارد، زمانی که Vim  سرعت و قدرت خود را نشان دهد کُد زدن در آن مانند یک بازی خواهد شد.

محوریت روی متن

IDE های پیشرفته امکانات داخلی زیادی دارند و معمولا دارای محیط گرافیکی هستند تا دسترسی شما به این امکانات را ساده کنند. از طرف دیگر Vim  به دلیل محوریت روی متن باعث می شود که بتوانید روی کُد تمرکز بیشتری داشته باشید و  از دست همه آیکون هایی که شاید هرگز از آن ها استفاده نکنید راحت باشید.

حضور روی اکثر دستگاه های دارای لینوکس

اکثر سرور ها از لینوکس به عنوان سیستم عامل خود استفاده می کنند هنگامی که شما با Vim آشنایی داشته باشید بسیار راحت تر می توانید تغییرات مد نظر خود را در تنظیمات سرور مورد نظر ایجاد نمایید.

۵ منبع رایگان برای یادگیری Vim

در این جا ما  به معرفی منابعی که می توانند به شما برای یادگیری Vim کمک کنند می پردازیم و به یاد داشته باشید که  نکته های بسیاری در Vim وجود دارد و کسانی هستند که پس از ۲۰ سال کار با این نرم افزار هنوز هم در حال یادگیری ویژگی های جدیدی هستند.

VimTutor

یادگیری Vim

اگر از یک سیستم با پایه Unix استفاده می کنید، می توانید وارد Shell شوید و Vimtutor را تایپ نمایید. اگر از ویندوز استفاده می کنید در این  لینک می توانید به جواب خود برسید.

این برنامه یک راهنمای بسیار قوی است و به شما کمک می کند که تنها در طی چند دقیقه پایه ویم را یاد بگیرید.

OpenVim

یادگیری Vim

یک برنامه آموزشی تعاملی که باعث می شود درک خوبی از Vim پیدا کنید. همچنین می توانید از آن برای تست کردن توانایی خود در Vim استفاده نمایید.

VimAdventures

یادگیری Vim

اگر شما به بازی کردن علاقه دارید، این گزینه بهترین جواب برای شماست. در این بازی شما نحوه استفاده از دستورات Vim را به وسیله بازی کردن یاد می گیرید. همچنین اگر به مشکلی برخورد نمایید می توانید :help را تایپ کنید تا از راهنمایی های موجود، بهره ببرید.

The basics of vim

درک وایات آلبومی را با ۱۳ ویدیو مختلف آماده سازی کرده است که در آن به آموزش Vim  می پردازد. این فیلم های آموزشی چندین هزار بار دیده شده اند و منبع بسیار با ارزشی برای یادگیری ویم هستند. اگر هنوز شک دارید که Vim گزینه مناسبی برای شما است، این ویدیوها شک های شما را از بین خواهند برد.

Vim Cheat Sheet

یادگیری Vim

این راهنما را پرینت بگیرید و کنار میز خود قرار دهید و هر از گاهی نگاهی به آن بیندازید. به این شکل شما دستور های جدیدی را حفظ خواهید کرد و میزان یادگیری خود را افزایش خواهید داد.

نتیجه گیری

اگر شما تازه با Vim آشنا شده اید، بهتر است که روی پروژه های کاری خود از آن استفاده نکنید چرا که ممکن است شما را خسته و دلزده کند. در ابتدا از آن روی پروژه های فرعی استفاده کنید و هنگامی که با آن احساس راحتی کردید در پروژه های بزرگ آن را وارد نمایید.

 

 

درباره مدیریت

ارسال یک پاسخ